Haber

Rusya, Hindistan ile serbest ticaret anlaşması müzakere etmeyi planlıyor

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Hindistan ile serbest ticaret anlaşmasını tamamlamak için görüşmeleri artırmayı planladıklarını belirtti.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, 2 günlük resmi ziyaret kapsamında ülkede bulunan Rusya Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Manturov ile Delhi’de düzenlenen Hindistan-Rusya İş Diyaloğu programına katıldı.

Jaishankar, programda yaptığı konuşmada, Rusya’nın sahip olduğu kaynaklar ve teknoloji tamamlayıcılığının Hindistan’ın büyümesine güçlü katkı sağlayabileceğini belirtti.

Avrasya Ekonomi Komisyonu ile Hindistan arasında serbest ticaret anlaşmasına ilişkin müzakerelerin yapıldığını belirten Jaishankar, Kovid-19 salgını nedeniyle ara verilen müzakerelerin devam etmesini umduğunu dile getirdi.

Jaishankar, serbest ticaret anlaşmasının ticari ilişkilerde gerçek bir fark yaratacağını kaydetti.

“2025 hedef yılı öncesinde Rusya ile 30 milyar dolarlık ikili ticaret hedefini aştık.” Jaishankar, ikili ticaretin Nisan 2022 – Şubat 2023 döneminde 45 milyar dolar civarında olduğunu ve büyümeye devam edeceğini söyledi.

Rusya’nın Yeni Delhi Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Manturov, Hindistan ile serbest ticaret anlaşmasını tamamlamak için Avrasya Ekonomi Kurulu ile görüşmeleri artırmayı planladığını belirtti.

Rusya ve Hindistan’ın yatırımların teşviki ve karşılıklı korunması için bir mutabakat zaptı imzalamasının da işe yaradığını kaydeden Manturov, Rus ve Hintli iş insanlarının ticari tercihler ve yatırım güvenliğini garanti eden sistemler talep edeceklerini söyledi.

finikeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu